BlueNas dijital içerikleri saklama, aktif koruma, güvenli erişim, güvenli akıllı depolama, güvenilir yaşayan arşivleme konularında yazılım ve donanım tabanlı çözümler sunmaktadır.

Restorasyon ve Koruma (Konservasyon) Ekipmanları

Entegre Zararlı Yönetimi Ürünleri

Veloxy :

VELOXY®,  Kültür Mirası Materyeller üzerinde bulunan zararlı haşeratların / Mikroorganizma (bakteri, mantar ve küf vb.) yok edilmesine olanak sağlayan Anoksik tabanlı bir sistemdir. Sistem Kültür Varlıklarına ve İnsanlara zarar vermeden dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirmektedir.

Veloxy Sisteminin kullandığı anoksiya metodu, sadece çalışma ortamını birkaç hafta için oksijenden arındırarak haşerelerin ve mikroorganizmaları ortadan kaldırmaktadır. VELOXY® Sistemi ve müdahale protokolü hala laboratuvarda bilimsel metotla onaylanan tek protokoldür.

VELOXY ® sisteminin yasaya uygunluğu, Avrupa Birliği’ nin insanlara, çevreye ve sanat eserlerine zarar vermeyen, aynı zamanda parazitlere karşı zaman açısından etkili, kullanımı kolay ve pahalı olmayan bir teknolojiyi teşvik etmek için fon sağladığı SAVE ART (1998-2000) araştırma projesine referansla sertifikalandırılmıştır. Dört bakanlık laboratuvarı (İtalya, İspanya, İngiltere ve İsveç ) projede yer almış, projeyi işlevsel kılmak için bu metodun ve makinenin etkinliğini analiz etmiştir. Bu metodun başarılı bir şekilde kullanımına dair rapor, ilk defa, 2003’de Rio de Janeiro’da yapılan Kongrede sunulmuştur.

SAVE ART Projesi, anoksiya metodunu uygulamak için operasyonel protokoller üretmiştir. Bu protokoller tüm operatörler tarafından tamamen benimsenmiş̧ ve SAVE ART bu metodun uygulanmasına izin verilmiştir.

Conserver:

CONSERVER® özellikle organik ve organik olmayan kültürel materyaller için bir vakum koruma cihazıdır;

CONSERVER® Arşivler, Kütüphaneler ve Müzeler için tasarlamış olup, Arşiv, Kütüphane ve Müze yöneticilerinin gerçek ihtiyaçlarına uygun olarak sürekli geliştirmekte ve yaygın kullanımı ile başarısını sağlamaktadır.

CONSERVER® ayarlanabilir düzeyde vakum yaratarak özel bir saydam plastik film (torba) muhafazasında bulunan havayı ortadan kaldırır ve ardından muhafaza için sıkı bir sızdırmazlık sağlar. Söz konusu saydam plastik film de hava ve su buharı geçirmezliği şeklinde özel niteliklere sahiptir.

Uzun vadeli koruma kapasitesini artırmak için, CONSERVER®  istenirse havayı nitrojen ile değiştirmeye olanak sağlayan seçimli bir cihaz ile donatılabilir. Anoksik torbalar, dezenfeksiyon, felaket kurtarımı (seller), ışıktan kaynaklanan oksidiyon ve hasarı yavaşlatmak için kullanılabilir.

CONSERVER® bazı Arşiv, Kütüphane ve Müze yöneticilerinin gerçek ihtiyaçlarına bağlı olarak 2000’lü yılların başlarında üretilmiştir.

 

ABIOS:

Kültürel materyallerin bozulmasının başlıca nedenleri, biyolojiktir. Ksilofaj böcekler, mantar, küf ve bakteri; müzeler, arşivler ve kütüphanelerde bulunan paha biçilmez koleksiyonları için çok büyük, telafisi olanaksız hasara neden olur. Genel olarak, kültürel materyallerin söz konusu olduğu bu emanetler ve stokların tümü, kısmen veya önemli ölçüde, enfeksiyon ve istila nedeniyle zarar görmektedir.

Bu nedenle, ABIOS® Avrupa Projesi (2005-2007) çevresinde, Roma Üniversitesi, NILU Enstitüsü (Norveç), Mycoteam ( Norveç ), AMOS (Belçika) ve Krakow Ulusal Müzesi’ nin (Polonya) katılımıyla yenilikçi bir cihaz olarak geliştirilmiştir.

ABIOS®, havada asılı sporları ve bakterileri öldürmek için kısa-dalga boylu UV ışıklarını kullanmaktadır. Materyaller üzerine doğrudan UV ışınlaması gerçekleştirilmez, ABIOS®’ in spesifik tasarım özellikleri ve akışkan dinamiği geometrisinin geliştirilmesi ile inhibe edilir. Ayrıca, ortamda ozon oluşumu, optik-opak filtrelerin ozon oluşumundan sorumlu dalga boyu aralığına uyarlanmasının sonucu gerçekleşmez.

ABIOS® aynı zamanda, O2’ye yeniden dönüşüm yoluyla ozon izlerini tamamen ortadan kaldırmak için, bir alüminyum petek yapı tarafından desteklenen bir özel katalizör içerir.

ABIOS®, Test sonuçları ile, ozon konsantrasyonun ABIOS® uygulamasından önce laboratuvarda bulunanlardan daha düşük değerlere indiği gözlenmiştir.

Dezenfeksiyon ile ilgili olarak, Università di Roma La Sapienza Mikrobiyoloji Laboratuvarı’ nda gerçekleştirilen test sonuçlarına göre, 40 metreküp bir test odasında, 12 saat içinde, mikrobiyal aktivitede %99,98 bir azalma kaydedilmiştir.

Tozdan Arındırma Ürünleri

Müze Tipi Vakumlu Temizleyici:

 • Kültür Materyali üzerindeki ulaşılması zor yerlerdeki tozları emmek ve hava üfleme ile tozları malzeme üzerinden uzaklaştırmak için kullanılabilen temizleyici, hafif ve taşınabilir bir yapıdadır.
 • Temizleyicinin hortumu en az 120 cm’ye kadar uzatılabilmekte bu sayede büyük materyaller üzerindeki tozları uzaklaştırmak için rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Filtreleme sistemi 6 kademeli 0,3 mikron toz parçacıklarını, küf, bakteri ve akarları %99,97 oranında tutan bir“HEPA” filtre ile donatılmıştır.
 • Temizleyici elle 400W, 500W, 1100W emme güçlerine ayarlanabilmektedir.
 • Maksimum Çekim gücü en fazla 2300 Mbar dır.
 • Dakikada en az 47 lt hava çekebilmekte ve toz filitre kapasitesi 1.2 lt dir.
 • ISO 7 taahhüdüne (ISO 14644-1 SINIFLANDIRMASINA TEMİZLEME) olarak Muntz BlowVac tarafından özel olarak üretilmiştir.

SPRIBLIA:

 • Kültür Mirası Hassas Belge, Defterler ve kitaplar için sağlıklı ve hijyenik çözüm sağlamaktadır. Operatör sağlığı için çalışma alanı kapalıdır.
 • Operatör kapalı çalışma bölümüne dışarıdan eldivenler aracılığı ile ulaşılmakta ve çalışabilmektedir.
 • İstasyon iç ve dış vakumlu temizleyiciye sahiptir, hem iç hem de dışarıda Hepa filtreli vakumlu temizleyicisi ile kapalı çalışma alınanda oluşan her türlü toz, partikül, bakteri ve diğer zararlı canlılar temizlenebilmektedir.
 • Harici Vakumlu temizleyici ve istasyon tekerlekli olduğundan istenilen yere taşınabilmektedir.
 • Dış Vakumlu temizleyici Filtre verimliliği < 1 mikron dur.
 • Dış Vakumlu temizleyici ünite IP 55 koruma sınıfındadır.
 • Toz alma istasyon alanı defter/kitap tam açıldığında tam boy sığabilecek kadar genişlik ve derinliğe sahip olabilmektedir.

DEPULVERA:

 • Kitap/Defter Ciltli Materyal İçin Otomatik Toz Alma Sistemi
 • Sistem Kitap/defter gibi ciltli malzemenin otomatize edilmiş şekilde tozdan ve beraberindeki partikül, bakteri ve diğer zararlı canlıları temizler.
 • Özel Kıl fırçalar ile en etkin toz alma işlemini sağlar, kıl fırçalar katalize değildir.
 • Özel hava filtre sistemi ile toz emme ve toplama işlemini gerçekleştirilir.
 • Fırça Sisteminin kitap boyutuna göre otomatik ayarlama yapabilmektedir.
 • 140 x 300 x 400h ‘ na kadar boyutlarda ciltli malzeme temizlenebilir.
 • Dakikada 15 adet materyali temizleme yapabilir.
 • Tamamen Alüminyum ve PlexiGlas tasarım sayesinde hafiftir.
 • 2 (iki) Hareketli, 2 (iki) sabit tekerlek sistemi ile mobil kullanıma uygundur.
 • Tek Fazlı Elektrik Besleme ile Vakum Sistemini çalıştırabilir.
 • 2 (iki) Filtre (bir adedi HEPA) ile etkin toz arındırma gerçekleştirir.

Asitten Arındırma Ürünleri

Bookkeeper Spray Sistemi ve Bookkeeper Sıvıları:

Bookkeeper çığır açan bir asitten arındırma işlemidir. Asitleri güvenli bir şekilde etkisizleştirir ve kağıt ömrünü işlem görmemiş kağıtlara göre üç ila beş kat artırır.

Önde gelen araştırma laboratuvarları tarafından gerçekleştirilen testler Bookkeeper işleminin güvenliğini ve etkinliğini kanıtlamıştır. Testlerde kâğıdın yüzeyine eşit bir şekilde dağıtılmış tamponlama maddesinin mürekkep bütünlüğünü bozmadığı, yapıştırıcılara ve bez ciltlere zarar vermediği görülmüştür.

Bookkeeper Sprey Sistemi 7,5lt’ lik bir basınç tankı, sprey ucu ve bir hava kompresöründen oluşur. Daha geniş yüzey alanına sahip belgelerde kullanıma uygundur. Bookkeeper yeniden dolum kapları 6.35 kg’dır. Sistem kolay kullanımlıdır ve sayıca çok ya da büyük ebatlı harita ve belgelerin ekonomik bir şekilde korunması için tasarlanmıştır.

Bookkeeper sprey ürünleri ile modern arşivlerde/kütüphanelerde/müzelerde bulunan el yazmaları, belgeler, kupürleri, haritaları, posterleri ve diğer kâğıt tabanlı malzemeleri güvenle koruyabilirsiniz.

Bookkeeper sprey ürünler kokusuzdur ve birkaç dakikada kurur. Nefesinizi tıkamaz, tehlikeli, zehirli ve yanıcı değildir. Hiçbir CFC (Kloro Floro Karbon gazı) içermez ve çevre için tamamen güvenlidir.

Bookkeeper Sprey Sistemi daha geniş yüzey alanına sahip belgelerde kullanıma uygundur.

Etkin kullanım için 6,35 kg, 900 gr ve 150 gr’ lik şişelerde sunulmaktadır. 150 gr’ lık şişeler aynı zamanda sprey donanımlıdır.

Restorasyon ve Konservasyon Ürünleri

BlueNAS restorasyon ve konservasyon ürünleri konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinin ürünleri müşterilerine sağlamaktadır.

Ekipman ve Araçlar

 1. Kitap Tamir Ekipmanları
 2. Temizlik Malzemeleri
 3. Koruma Ekipmanları
 4. Koruma Araçları
 5. Kesiciler ve Düzelticiler
 6. Gazlaştırma Çözümleri ve Ekipmanları
 7. Aydınlatma Çözümleri
 8. pH Ölçüm Ekipmanları
 9. Montaj Yapım Araçları
 10. Sızdırmazlık Sistemleri
 11. Emiş Masaları
 12. Görüntüleme Sistemleri
 13. Sıcaklık ve Nem Ölçümü/İzleme Ekipmanları

Koruma Malzemeleri

 1. Japon Kağıtları, Müze tipi Kağıtlar, Asitsiz kağıtlar, Film ve Panolar
 2. Asitsiz Kutular
 3. Koruma Yapıştırıcıları
 4. Çerçeveleme Ürünleri
 5. Onarım/Koruma Bantları ve Yapıştırıcıları
 6. Ciltli Malzeme Tamiri için Malzemeler
 7. Gaz Geçirmez Filmler ve EvaZote Malzeme

 

Şirketimiz tarafından ihtiyaca ve uluslararası standartlara uygun ürün ve ekipmanları sağlamaktadır İhtiyaçlarınız için info@bluenas.com.tr adresine mesajınızı bırakınız.

Referanslar

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı
T.C. Savunma Bakanlığı Arşiv Ve Askeri Tarih Daire Başkanlığı
T.C. Kültür Bakanlığı
T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Arşivi
T.C. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Arşivi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
İstanbul Deniz Müzesi
Diyarbakır Kültür Ve Tabiat Varlıkları Kadim Meryem Ana Kilisesi